طراحی پورتال، در حقیقت همان سایت هایی (پورتال) هستند که خدماتی ویژه نسبت به سایت های معمولی را به مخاطبان ارائه میدهند. در اصطلاح میتوان گفت وب سایت های سیستمی یا دارای سامانه میباشند.

سیستم هایی هستند که به تمامی مخاطبان سرویس ارائه میدهند که این نوع سرویس ها بسته به اهدافی که صاحبان پورتال دارند میتواند متفاوت باشد. برای مثال : گوگل و یاهو که هر دو سرویسی مانند ایمیل و موتورهای جست وجو را برای مخاطبان ارائه میدهند.

طراحی پورتال

طراحی پرتال خبری:

 • مواردی مانند نشر روزانه اخبار، امکان ایجاد تبادل و ارتباط بین کاربران سایت، لحظه به لحظه در دسترس بودن و بروز رسانی اخبار و غیره.

طراحی پرتال فرهنگی و هنری:

 • فرهنگ و هنر امروزه جایگاه خاصی دارد، اما با توجه به هزینه ها و زمان بر بودن اجرای این نوع فعالیت ها در سطوح فرهنگی نمیتوان آن را اجرا و پیاده سازی نمود. اما طراحی پورتال فرهنگی و هنری می تواند تمام سطوح و نقاط مربوط به یک کشور را در بر بگیرد.

طراحی پورتال شرکتی:

 • پرتالی که برای یک شرکت ساخته می شود، کارمندان استفاده کنندگان این پرتال ها می باشند که هر کدام از آن ها می تواند برای دنبال کردن فعالیت های مربوط به شرکت، با حساب کاربری خود وارد پرتال شرکت شوند.

طراحی پورتال دانشگاهی:

 • امروزه تمامی دانشگاه ها در سطح دنیا برای تسهیل در انجام امور دانشگاه، پورتال مخصوص به خود را طراحی کرده اند. وجود این نوع پورتال ها برای تمامی دانشگاه ها ضروری است زیرا کارمندان دانشگاه به راحتی میتوانند به امور تمامی دانشجویان و اساتید رسیدگی کنند که این خود مزیت خوبی می باشد.

طراحی پورتال عمومی:

 • مهم ترین عوامل مانند استفاده غیر حضوری از خدمات و عملکرد زمان، ثبت فرآیند های مالی و کاری تحت وب، پیگیری مداوم مراحل انجام کارها در هر ساعتی از شبانه روز، تسهیل در ارائه خدمات به کاربران و ایجاد پرونده های الکترونیکی به جای پرونده های کاغذی و دیگر میباشند که از مهم ترین عوامل یک سازمان به شمار می آیند.

وظیفه اصلی پورتال ها:

یک نوع اطلاع رسانی اختصاصی می باشد که شامل مواردی از قبیل سیستم های پرداخت الکترونیک، سیستم های مربوط به نظر سنجی و آمار گیری، سیستم های رزرواسیون و کارتابل و درگاه وب میباشد.

پرتال ها این امکان را برای مخاطبان فراهم می کند که با وارد کردن اطلاعات خود مانند نام کاربری و کلمه عبور وارد سیستم شوند، و برحسب گروه کاربری که دارند به اطلاعات مرتبط و مدنظر دسترسی پیدا کنند. در پرتال ها سطح دسترسی مختلف برای تمامی اشخاص و گره های مختلف وجود دارد.

برای مثال سایت های فروشگاهی یک نوع طراحی پورتال فروشگاهی به شمار می آیند که کابران بتوانند کالایی را به سبد خرید اضافه و سفارش خود را ثبت نمایند و قادر خواهند بود تا کد رهگیری و سفارش ها و حتی پرداخت ها و خرید های قبلی خود را مشاهده کنند.

طراحی پورتال

طراحی پورتال حتما باید:

زیر نظر افراد متخصص و ماهر دراین زمینه انجام گردد. هدف نهایی طراحی پورتال ها این است که کاربران به صورت آنلاین و در هر ساعتی که میخواهند به راحتی و دقیق و با صرف زمان کمتر، منابع مورد نظر خود را در موتورهای جستجو طراحی پورتال پیدا کنند.

پرتال ها چند دسته هستند که در ادامه میخواهیم به محبوب ترین آن ها اشاره کنیم:

 • با توجه به رشد روز افزون تکنولوژی و کاربردهای مختلف از اینترنت، یکی از اولین اقداماتی که هر طراحی پورتال سازمانی و دولتی باید انجام دهد، برخورداری از یک پورتال مناسب برای معرفی وب سایت خود به عرصه وب میباشد.
 • طراحی وب عالی، سریع و کارآمد میتواند این فرصت را برای کسب و کار شما بوجود آورد تا مشتریان بالقوه زیادی را جذب کرده و محصولات و یا خدمات خود را با نازل ترین قیمت به مشتریان خود ارائه دهید.
 • هر چه بازدید و زمان حضور کاربران در سایت یا پورتال شما بیشتر باشد، اعتبار مجموعه شما بیشتر میشود و این امر نشان دهنده اعتماد کاربران به کسب و کار شما می باشد.
تعرف دیگری از این واژه :
 • دقت داشته باشید که در طراحی پورتال حرفه ای باید تمامی مراحل ارزیابی با دقت هر چی بیشتری پیاده سازی شود و بعد از انجام مراحل طراحی باید مورد مورد تست قرار گیرد.

مشخصات پورتال:

 1. قابلیت سفارشی سازی
 2. امکان تماس با کاربران
 3. امنیت و سرعت بالا
 4. دارای دقت و عملکرد بالا
 5. امکان جست و جو
 6. قابلیت دسترسی به اطلاعات مورد نظر
 7. انجام امور کاری، اداری
 8. دسترسی به برنامه های کاربردی
 9. نصب یک یا چند پرتال
 10. دسترسی آسان به پشتیبانی

تفاوت بین پورتال و سایت چیست؟

 • در طراحی سایت و پورتال تفاوت هایی وجود دارد. مهم ترین تفاوت این دو کلمه را به صورت خلاصه در ادامه مطلب بیان میکنیم.
 • طراحی یک پورتال تفاوت ظاهری چندانی ندارند. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که تفاوت در چیست؟
 • پرتال ها دارای مطالبی هستند که به صورت پراکنده جمع آوری می شوند به همین خاطر، در بسیاری از پرتال های طراحی شده ابزاری مانند Directory وجود دارد که قابلیت طبقه بندی اطلاعات را دارد.اما اطلاعات مربوط به یک سایت محدود و پراکندگی زیادی ندارند. آن ها معمولا حول یک محور و یک موضوع مشخص دور میزنند و تخصصی تر میباشند.

تفاوت های دیگر:

 • طراحی پورتال یک دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی منحصر به فرد به مجموعه منابع است.
 • دسترسی مربوط به اطلاعات به صورت تفکیکی دسته بندی شده اند.
 • امکان ایجاد ارتباط بین کاربران و تمامی افرادی که از پرتال استفاده میکنند وجود دارد.
 • در پرتال ها اطلاعات را با توجه به تجربیات کاربران نمایش میدهد.
 • قابلیت وصل شدن به نرم افزار ها و سیستم های نرم افزاری را دارد.