طراحی سایت نسخه ریسپانسیو و واکنش گرا

نسخه ریسپانسیو و واکنش گرا

طراحی سایت ریسپانسیو و واکنش گراد رویکردی در توسعه صفحات وب بوده که موجب تغییرات پویا در شکل ظاهری آن ها میشود. این تغییرات بر اساس سایز صفحه و با هدف نمایش درست ظاهر کاربری بر روی تمامی صفحات نمایش صورت میگیرد.

در حال حاضر که تکنولوژی تلفن های همراه افزایش چشمگیری پیدا کرده، تقریبا اغلب مردم از این وسیله استفاده می‌کنند و برای پیشرفت در کسب و کارهای موبایل یک ابزار ضروری محسوب می شود.

به همین سبب طراحی سایت ریسپانسیو یک روش اصولی است که موجب رشد کسب و کارها می گردد. با درک عمیق این مهم در می یابید که چطور با یک طراحی استاندارد ریسپانسیو و واکنش گرا میتواند به صفحات اول گوگل برسید. چرا که پاسخگویی به دستگاه های موبایل که بیشتر از ۵۰ درصد کاربران وبسایت ها را تشکیل می دهند اهمیت دارد.

ریسپانسیو یا واکنش گرا چیست؟

ریسپانسیو یا واکنش گرا در واقع به این معنا است که طراحی وب سایت به گونه ای صورت گرفته که در تمامی ابزارهای مختلف صفحه وب به درستی نمایش داده می شود. به عنوان مثال افرادی که با گوشی موبایل وبسایت را تماشا می‌کنند، همان چیزی را می بینند که فرد در کامپیوتر و لپ‌تاپ شخصی آن را مشاهده می کند و نیازی به استفاده از اسکرول و پیمایش در صفحه نیست.

همچنین در مانیتورهای با رزولوشن بالا نیز سایت کاملاً واضح نمایش داده شده و در واقع تماشای صفحات وب از هر ابزاری موجب می شود تا کاربر از محتوا و ظاهر صفحه طراحی شده لذت ببرد.

طراحی سایت ریسپانسیو

ریسپانسیو چیست؟

ریسپانسیو بودن در زبان فارسی که هم معنای واکنش گرا است؛ به روشی برای طراحی سایت بوده که صفحات وب در انواع دستگاه ها و اندازه های صفحه نمایش، به صورت استاندارد ارائه می‌شود.

در واقع طراحی ریسپانسیو به این معنا است که تصاویر نمایش داده شده در کامپیوتر تغییر پیدا می‌کند، تا در نمایشگر تبلت و گوشی موبایل بیننده بتواند از رابط کاربری مناسب‌تری استفاده کند و هیچ نیازی به زوم کردن و اسکرول کردن افقی نداشته باشد و تمام متن ها و دکمه ها خوانا بوده و قابلیت کلیک دارند.

طراحی ریسپانسیو بر حسب تجربه و خلاقیت های خود از طرح های مناسب برای هر سایز صفحه استفاده کند.

ویژگی ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن

در حال حاضر بیشتر از ۶۳ درصد از افراد جامعه به جای استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ از موبایل برای مراجعه به صفحات وب و برطرف کردن نیازهای خود استفاده می کنند. به همین سبب ریسپانسیو بودن در کاربران تجربه مثبتی ایجاد می کند که تاثیر زیادی در افزایش رتبه در گوگل دارد. چرا که نرخ بازدید و زمان حضور کاربران را افزایش می‌دهد.

ریسپانسیو بودن وب سایت از برخی ویژگی های آن کاملا مشخص است، در واقع این ویژگی ها موجب بهبود رابط کاربری و همچنین سئو سایت می گردند.

برخی از ویژگیهای ریسپانسیو

ریسپانسیو چیست؟

سازگاری مناسب

طراحی ریسپانسیو در تمامی دستگاه ها با هر ابعاد و اندازه‌ای به درستی نمایش داده می شود و کاربر تمامی اطلاعات سایت از جمله منو، اطلاعات تماس و محتوای کلیدی رابه آسانی پیدا می‌کند.

پشتیبانی از همه مرورگرها

طراحی های ریسپانسیو در تمامی موتورهای جستجو به صورت کامل و واضح قابل دسترس می باشند.

کمک به سئو سایت

طراحی ریسپانسیو نیاز به طراحی مجدد موبایلی ندارد و از ویژگی های خاص آن بهبود تعامل در قالب طراحی شده است.

افزایش ترافیک سایت

نمایش سایت به طور کامل در گوشی های موبایل تأثیر بیشتری در افزایش ترافیک و تبدیل این ترافیک به نرخ تبدیل دارد.

اهمیت طراحی وب واکنش گرا

طراحی صفحه وب واکنش گرا، در حال حاضر که اغلب کاربران با موبایل کار می کنند، اهمیت زیادی دارد.

اصلی ترین دلیل اهمیت طراحی وب ریسپانسیو و واکنش گرا گشت و گذار مردم در اینترنت با استفاده از گوشی‌های موبایل است. به همین جهت لازم است تا کسب و کارها، وب سایت خود را واکنش گرا طراحی کنند. چرا که در صورت ورود مردم به صفحات وب که با گوشیهای آنها تنظیم نشده، ممکن است ۵۰ درصد از مشتریان خود را با سرعت از دست بدهید.

برخی از مهمترین دلایل اهمیت طراحی وب ریسپانسیو و واکنش گرا:

علاقه گوگل به سایت‌های ریسپانسیو

گوگل و الگوریتم های آن به تجربه کاربر در هنگام استفاده از یک سایت، مدت زمان ماندن کاربر در صفحه و همچنین bounce rate آن اهمیت می دهند.

سبقت از رقیبان

داشتن سایت واکنش گرا به بازدیدکنندگان این پیام را می‌رساند که شما به نسبت رقیبان خود حرفه ای تر عمل می کنید.

صرفه جویی در هزینه ها

در واقع طراحی وب سایت برای دستگاه های مختلف موبایل، آیپدها و کامپیوتر هزینه های زیادی به دنبال دارد که امکان طراحی وب ریسپانسیو و واکنش گرا از صرف هزینه‌های اضافه جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از محتوای تکراری

داشتن یک سایت ریسپانسیو و واکنش گرا از ایجاد محتوای تکراری جلوگیری کرده و تأثیر بیشتری در رنکینگ گوگل وسئوسایت می‌گذارد.

صرفه جویی در وقت

زمان یکی از مهمترین اولویت های مشتریان است که طراحی وب سایت واکنش گرا تأثیر زیادی در کاهش زمان دارد.

مهمترین گام رسیدن به سایت واکنش گرا

طراحی سایت ریسپانسیو به خلاقیت طراح ارتباط پیدا می کند، پس با انتخاب تیم حرفه‌ای سئو خونه با خیال راحت یک سایت استاندارد ریسپانسیو و واکنش گرا داشته باشید. چرا که کاربر پس از ورود به سایت تنها در زمان ۳ ثانیه تصمیم می گیرد که در سایت شما بماند یا آن را ترک کند، پس داشتن تجربه کاربری خوب کمک می کند تا کاربر بر روی سایت تمرکز نماید. در واقع طراحی ریسپانسیو یک ضرورت اساسی برای ماندن در بازار دیجیتال مارکتینگ و رشد کردن در این بازار است. در صورتی که وب سایت ریسپانسیو و واکنش گرا نباشد، قطعاً بخش قابل توجهی از کاربران و مشتریان خود را از دست می دهید.